Witamy na stronie hodowli Sambribert FCI

- hodowli psów rasowych - wspaniałych przedstawicieli ras zaprzęgowych, czyli rasy Samoyed oraz Łajka Jakucka. Nasza hodowla jest hodowlą stosunkowo młodą, jednak pełną zaangażowania, pasji i miłości dla czworonożnych członków rodziny.

 

Tak to się zaczęło...

 

Dawno temu żyła z nami Figa, rudowłosa suczka w typie cocker spaniela. Niezwykle radosna, spokojna i najukochańsza pierwsza moja psina, wyczekana, wymarzona. Odeszła nagle w wieku 5 lat i zostawiła po sobie taki smutek, że nigdy więcej nie miało być psa. Po dwóch latach od jej śmierci trafiła do nas kotka brytyjska krótkowłosa imieniem Hajda. Kolejne dwa lata uświadomiły nam, że kot nigdy nie zastąpi psa i z "nigdy więcej" zmieniło się w dużo a nawet jeszcze więcej.

 

Samoyedy

 

Nasza przygoda z psami rasowymi zaczęła się w 2014 roku. Wspólnie z mężem podjęliśmy bardzo przemyślaną decyzję o nabyciu psa. Wybór rasy zajął nam około pół roku, kilka kolejnych miesięcy szukaliśmy odpowiedniej hodowli i tak trafiła do nas pierwsza samoyedka ARUBA SIBERIAN LOVE Princes Of The Universe zwana Amber.

Urocza biała kuleczka z oczami jak węgielki przyjechała aż z 013Kielc i skradła serca całej rodziny. Niestety w wieku szczenięcym Amber uległa wypadkowi i marzenia o tytule championa legły w gruzach. Ponieważ sporty zaprzęgowe również nie były jej dane, a bardzo cenimy sobie aktywność, z Amber zajęliśmy się szkoleniem z posłuszeństwa. Rok później zdała egzamin PT1 z oceną bardzo dobrą zdobywając 188/200 punktów oraz 2 lokatę na 7 psów. Mimo braku tytułów wystawowych jest naszą największą dumą i radością.

 

 

Co dwa samoyedy to nie jeden

Nasze plany wystawowe wciąż siedziały nam w głowie i pół roku po przyjeździe Amber zdecydowaliśmy się na drugą suczkę Xenkę (XTRAORDINARY BALLERINA Give Me a Paw) aby rozpocząć przygodę w ringu. Mimo iż to jedna rasa, dziewczyny są zupełnie inne. Jak nam ktoś kiedyś powiedział imię zobowiązuje i nasza Xena (Wojownicza Księżniczka) utrwaliła nas w tym twierdzeniu. Postanowiła utrudnić nam dojście do wymarzonego tytułu Championa a raczej zmotywować do ciężkiej pracy. Mimo kilku porażek, chwil zwątpienia i załamania dziś jestem wdzięczna, że los zesłał nam tę dziewczynę. Xenka nauczyłam mnie współpracy z psem, nie tylko z nią samą ale też z każdym następnym. Nauczyła mnie cierpliwości do psów, panowania na stresem i zabawy z tego co wydawało sie sprawą życia i śmieci czyli udział w wystawach. Dzięki niej odbyłam niezliczone kursy handlingu i zaliczyłam wiele wystaw. To co kiedyś było dla nas koszmarem dziś, dzięki Xenie jest najlepszą zabawą a wpisy w kartach ocen o doskonałej prezentacji tylko dodają nam skrzydeł. 

Xenka to wulkan energii i od początku dawała nam do zrozumienia, że przy niej nikt spokojnie nie posiedzi. Aby okiełznać jej temperament szybko zaczęliśmy trening zaprzęgowy i był to strzał w dziesiątkę! Niezwykle pojętna, już na pierwszych przebiegach wiedziała co robić. Zaliczyła starty w dogtrekkingu oraz udział w zawodach psich zaprzęgów (starty także z naszymi kilkuletnimi dziećmi). W ubiegłym roku ukończyła próby pracy i zdobyła certyfikat użytkowości, jest też naszym pierwszym wymarzonym Championem. Czy można chcieć więcej?

 

Łajki Jakuckie

 

Fascynacja rasami zaprzęgowymi doprowadziła do pojawienia się w domu nowego, niezwykłego domownika, bardzo rzadkiej rasy, jaką jest Łajka Jakucka. Pierwszą naszą łajką była Kala - AŁŁA Diament Jakucji. Suczka urodzona w pierwszym polskim miocie Łajek Jakuckich.

Niezwykle proporcjonalna suczka o hipnotyzującym spojrzeniu śmiało wkroczyła na ring wystawowy już jako czteromiesięczne szczenię. Ma w sobie niezwykłą gracje, ruch sarenki i wrodzoną idealną postawę wystawową. Od początku królowa ringów, zdobyła wszystkie możliwe tytuły w Polsce: Młodzieżowy Championat, Dorosły Championat, Grand Championat, Zwycięzca Klubu, Zwycięzca Polski oraz miejsca na BISach. Kala podobnie jak Xena jest suczką energiczną i uwielbia ruch. Jest liderem naszego zaprzęgu, również zaliczyła starty w zawodach psich zaprzęgów oraz w dogtrekkingu. Jeśli istnieje pies idealny to ma na imię Kala.


Zachwytu łajkami nie było końca. Zdecydowaliśmy się na pierwszego samca w naszym stadzie importowanego z Rosji Hassana (El Flaum HISAN HAIDAR). Niebieskooki przystojniak jest nie tylko gwiazdą ringów ale także świetnym partnerem Kali w zaprzęgu. Z wielkim zapałem biega w canicrossie, z hulajnogą i przy wózku trójkołowym.

 

Ostatnia do stada dołączyła Bona (BISE BONA Diament Jakucji). Urocza suczka, która dzielnie dorównuje na wystawach Kali. Niezwykle wrażliwa i delikatna w domu, na szkoleniach zmienia się w najbystrzejszą uczennicę. Wkrótce dołączy do treningu z Kalą, Xeną i Hassanem, planujemy też wykorzystać jej potencjał w OBI.

 

Nasze psy zawładnęły naszym życiem i całe jest im podporządkowane. Wszystkie nasze psy mieszkają z nami w domu, nie wyobrażamy sobie trzymania psów w kojcach bez stałego kontaktu z człowiekiem. 

Stale pogłębiamy naszą wiedzę w kwestii wychowania, żywienia i rozrodu psów. Chcemy by nasze psy były szczęśliwe i żyły z nami jak najdłużej.

Nasza hodowla należy do Związku Kynologicznego w Polce (ZKwP) oddział w Poznaniu - jedynej organizacji przynależnej do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI.

 

Dla urodzonych u nas szczeniąt starannie dobieramy rodziny. Zależy nam aby trafiły do najlepszych domów, dlatego decyzję o sprzedaży podejmujemy dopiero po osobistym spotkaniu, tym samym zastrzegamy sobie prawo do odmowy sprzedaży bez podania przyczyny.

 

Jeśli interesuję Cię któraś z ras serdecznie zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy odpowiedzi na nurtujące pytania lub wybierzemy się wspólnie na spacer.

Życzymy miłego przeglądania strony.

Agnieszka i Marcin Sztuba

family

 Mała ciekawostka na koniec. Często słyszymy pytania co oznacza Sambribert? Nazwa naszej hodowli pochodzi od naszych pierwszych zwierzaków domowych oraz imion dzieci: SAM-oyed, BRI-tish cat, Hu-BERT i Nor-BERT.

 przydomekzkwp

Współpracujemy:

 

    dm    ps

   DSCN3979  animal  

 

Szkolenia i seminaria:

 

Obowiązek informacyjny RODO